Rallye

ROK 2020 S NOVÝM VOZEM

Letošní (nejen) rally sezona je úplně jiná a plná změn. Obrovskou změnou prošel také Jaroslav Pešl, jenž po dlouhých deseti letech opustil legendární Mitsubishi Lancer EVO IX a pustil se do nové výzvy jménem Ford Fiesta Open N. „V pauze mezi sezonami jsme se dostali k šanci pořídit si Fiestu Open N a využili jsme toho. Postupně jsme si ji poskládali a teď jsme tady a připraveni na nové výzvy,“ hlásí Jaroslav Pešl, který si první závod s novým vozem maximálně užíval. „Po těch deseti letech s EVO devítkou si troufnu říct, že tohle je skutečně ještě úplně jiná liga. Fiesta je oproti našemu starému Lancerovi o hodně lehčí auto a především je skvěle ovladatelná. Můžu brzdit o hodně později a vím, že to ubrzdím, dále třeba díky velkému křídlu máme oproti Lancerovi neskutečnou stabilitu při skocích i stabilitu obecně,“ popisuje nové pořádky v novém voze Pešl. Tou největší změnou však je něco jiného. „Vždycky jsem snil o tom, že si zajezdím se sekvenční převodovkou a teď se mi to konečně plní. Je to pecka a jede se s tím nádherně. Máme ve Fiestě šestistupňovou sekvenčku a byl to fakt zážitek si s tím zajezdit,“ pochvaluje si Pešl svůj nový vůz.

 


OD ZAČÁTKU...

Jaroslav Pešl se věnuje závodění na čtyřech kolech přibližně od roku 2004. Nejdříve to bylo v závodech cross country rally se svým legendárním Range Roverem. Z bojů v terénu se valašskomeziříčský jezdec přesunul do společnosti rally jezdců. Na podzim 2008 si vyzkoušel vsetínský sprint s Hondou Civic Vti. A v ten moment bylo rozhodnuto, že zůstane nadobro u rally.

Sezonu 2009 odjel s Hondou Civic Vti ve sprintovém šampionátu hned ve své premiéře jako nováček rally pelotonu urval stříbro v konečném pořadí ve své třídě. V roce 2010 už Pešl přestoupil mezi „velké kluky“ do třídy 3. S vozem Mitsubishi Lancer EVO IX, se kterým spojil zatím celou dosavadní kariéru, měl opět jako hlavní náplň sprintový šampionát, ve kterém se postupně zlepšoval a nabíral zkušenosti. Ve své třídě 3 začal pátým místem v sezoně 2011, pak byl v sezoně 2012 celkově čtvrtý a přišel důležitý kariérní moment – založení vlastního JP Motorsport teamu. „Byl to další logický krok, ke kterému jsme postupně směřovali. Zpětně mohu říci, že to bylo určitě správné rozhodnutí,“ ohlíží se zpátky v čase šéf JP Motorsport teamu Jaroslav Pešl.

Hned v první sezoně pod hlavičkou vlastního týmu sahal Pešl po bedně ve třídě, ale skončil celkově o jediný bodík čtvrtý. Skvělá sezona pak přišla v roce 2014, kdy Pešl s Peškem nestačili pouze na ostříleného Martina Březíka a vyválčili v dramatické sezoně celkové stříbro ve své třídě 3. Radost z této sezony ještě umocnil i fakt, že v rámci juniorské sekce JP Motorsport teamu se do soutěží na motokárách velmi zdatně vrhl také Pešlův v té době pětiletý syn Jindřich. Ten se skvěle ohání na motokárách a v rodině tak roste další závoďák.

V roce 2015 pak při reorganizaci rally soutěží a útlumu sprintů přišel „nucený“ přestup do velkého mistráku a v obrovské konkurenci velmi solidní pátá příčka v celkovém hodnocení třídy 3.

Celou závodnickou kariéru se Jaroslav Pešl řídí stejnými zásadami, které se mu vyplácí. „Snažíme se dělat všechny věci poctivě a naplno a vycházet při tom z našich vlastních získaných zkušeností i z rad zkušených kolegů nebo kamarádů,“ vysvětluje Jaroslav Pešl filozofii JP Motorsport teamu. Nejdůležitější je podle něj stále se chtít zlepšovat, a to na všech frontách, tedy na tratích i v zázemí týmu. „Musí to být tak, že všichni konstantně cítíme jakýsi posun a progres dopředu k lepšímu. To je přesně to, co nás žene dále. Proto jsme do naší práce stále nadšení a natěšení na další závody,“ říká Jaroslav Pešl.

Odkazy na závody Rallye:

https://www.facebook.com/jpmotorsport99

http://www.autosport.cz/

https://www.facebook.com/jaroslav.pesl.5

https://www.youtube.com/results?search_query=jaroslav+pe%C5%A1l+2020

 

Valašská Rally

http://www.valasskarally.cz/

http://www.ewrc.cz/ewrc/show.php?id=28273

 

Rally Šumava

http://www.pamk.cz/cz/home/rallye-sumava-klatovy

 

Rally Vyškov

http://www.rallyvyskov.cz/

 

Rally Český Krumlov

http://www.rallyekrumlov.cz/cz/home/novinky

 

Rally Hustopeče

http://www.agrotecrally.cz/

 

Rally Bohemia

http://www.rallybohemia.cz/2020/cs/

 

Rally AGROPA Pačejov

http://www.rallypacejov.cz/

 

Barum Rally

http://www.czechrally.com/

 

Futures Contproduct Rally Morava

http://rally-morava.cz/

 

Partr Rally Vsetín

https://www.vsetinrally.cz/

 

 

Partneři